Poznaj kreatywny sposób na radzenia sobie ze stresem – spróbuj kolorowania
„W tobie jest słońce i księżyc, i niebo, i wszystkie cuda wszechświata. Ten, kto stworzył te niezwykłości, stworzył również ciebie. Wszystkie otaczające cię rzeczy wywodzą się z tego samego źródła. Wszystko jest jednością.”
–„Mnich, który sprzedał swoje ferrari” – Robin Sharma
Małgorzata Warzycha
Z wykształcenia socjolog. Absolwentka prestiżowych studiów podyplomowych w obszarze coachingu na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu i zarządzania ludźmi w firmie na Akademii L.Koźmińskiego w Warszawie. Współautorka pracy dyplomowej „Narzędzia coachingowe wspierające kierowników liniowych w skutecznym osiąganiu celów”.
Rysowanie kojarzyło mi się z dzieciństwem, kiedy robiłam to dla zabawy, dość swobodnie odwzorowując malowane obiekty. Malowałam też z wyobraźni. Tu również efekty nie powalały. Nie wiedziałam jeszcze wtedy, że istnieją takie kierunki w malarstwie, który są mi szczególnie bliskie, czyli kubizm i abstrakcja. ? Drugie skojarzenie to malarstwo, czyli sztuka przez duże S.
Wróćmy jednak do kolorowanki. Byłam zaskoczona, jak bardzo mi się to spodobało. Czy byłam w tym odosobniona? Postanowiłam zgłębić temat. Wnioski okazały się kolejną niespodzianką. Popularność kolorowanek dla dorosłych jest bardzo duża. I stale rośnie.
Czy warto praktykować kolorowanie?
Zdecydowanie tak.
Jak dla mnie to doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem. A tego, w dorosłym życiu nie brakuje. Kiedy koloruję, czuję się trochę jak dziecko. Beztroska, swobodna, bez kłębiących się myśli w głowie. Ta monotonna i niewymagająca zbyt intensywnego myślenia czynność, sprawia, że się odprężam. Pomaga odpocząć, zrelaksować się, pobyć chwilę w kolorowej rzeczywistości, wzbudza kreatywność. To doskonały czas na przemyślenia, na pobycie z samym sobą i wsłuchanie się w siebie.
Jak odkryłam mandale
Kiedyś, podczas jakiegoś warsztatu dla kobiet, dostałyśmy zadanie – namalować mandale. Ciekawe i intrygujące ćwiczenie na kreatywność. Trzeba było zobaczyć wszystkie eleganckie Panie, które na podłodze, z pełnym zaangażowaniem, oddały się temu zajęciu. Efekt był wspaniały. Powstały przepiękne, kolorowe, oryginalne mandale. Mnie zachwyciła ich delikatność, kształt, koronkowe wykończenia. Urzekły mnie całą masą kolorów. A także faktem, że kształt i kolory odzwierciedlały stan autorki. To było doprawdy niezwykłe.
Co to są mandale?
Mandale są figurami geometrycznymi, które mają wiele wariantów i występują praktycznie we wszystkich kulturach. Pochodzą z Indii, a ich dosłowne tłumaczenie to „święty krąg”. Są symbolem uzdrowienia, jedności, zjednoczenia i integracji. Mandale mogą różnić się kolorami i wzorami, ale wszystkie składają się z centralnego rysunku i różnych kształtów w czterech rogach. Dlatego też uważa się, że na poziomie psychologicznym mogą reprezentować całość naszej istoty. Według niektórych zwolenników tej praktyki, każda osoba reaguje na nie instynktownie, niezależnie od wieku, płci, rasy, kultury.[1]
Połączenie kolorowania z niezwykłym kształtem mandali jest fascynujące. Kolorowanie tych geometrycznych rysunków pomaga nam zredukować stres, osiągnąć spokój, skupić się na tu i teraz, a przede wszystkim połączyć się z samym sobą.[2]
Mandale to zwierciadło naszej duszy i ciała, które przecież stanowią jedność. Warto zwrócić uwagę na kolory, którymi je pokryjemy. Mogą być one odzwierciedleniem stanu, w jakim się znajdujemy w danej chwili. Dlatego warto po nie sięgnąć i spróbować tej kreatywnej zabawy.
Spróbuj znaleźć mandale na mojej stronie. Daj znać. Czeka Cię niespodzianka.
Małgorzata Warzycha
Z wykształcenia socjolog. Absolwentka prestiżowych studiów podyplomowych w obszarze coachingu na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu i zarządzania ludźmi w firmie na Akademii L.Koźmińskiego w Warszawie. Współautorka pracy dyplomowej „Narzędzia coachingowe wspierające kierowników liniowych w skutecznym osiąganiu celów”.